20 Ocak 2022 Perşembe

Katliamı devlet organize etti, katili lüks otelde kampa çekti

Dedeoğulları ailesine yönelik saldırı davasının ardından avukatlar ve aile basın toplantısı düzenledi. Devletin katliamdaki rolüne dikkat çekilen açıklamada, katilin lüks otelde moral kampına çekildiği vurgulandı.

Duruşma sonrası avukatlar ve Dedeoğulları ailesinin yakınları basın toplantısı düzenledi. Dedeoğulları ailesinin avukat bürosunda yapılan toplantıya ailenin hayatta kalan tek üyesi Çetin Dedeoğulları da katıldı. Toplantıda konuşan aile avukatı Abdurrahman Karabulut, bu saldırıda 2 tutuklu bulunduğunu, saldırgan ailelerin müvekkillerini öldüresiye darp ettiğini vurguladı.

KORUMA TALEBİ YERİNE GETİRİLMEDİ
Her tutuklama taleplerinde yeni tahliyelerle karşılaştıklarını ifade eden Karabulut, "Müvekkillerimiz hakkında koruma talebinde de bulunmuştuk, ancak savcılık bu konuyla ilgili hiçbir şey yapmadı. Aksine saldırgan aile ile temas halindeydi. İki kişinin suçu üstlenmesiyle diğer saldırganlar tahliye oldu" diye konuştu.

'POLİS ORANTISIZ GÜÇ KULLANDI'
Saldırının ve katliamın kamuoyuna mal olduğunu ifade eden avukat Atilla Kart ise, Çetin Dedeoğulları'nın salondan çıkarılmasına tepki göstererek, "Keleş ve Çalık ailesinin duruşmadaki laubali tavırları ve kurguya dayalı yalan beyanları nedeniyle mağdur aileler insani bir tepki gösterdiler ve gerginlikler yaşandı. Mahkeme heyeti duruşmaya ve yönetime hakim olamadı ve polis de hiçbir uyarı olmadan orantısız ve haksız bir şekilde ailelere orantısız güç uyguladı" şeklinde konuştu.

'KATİL LÜKS OTELDE KAMPA ÇEKİLMİŞ'
Kart, "12 Mayıs'ta tamamlanamayan saldırı 30 Temmuz'da katliama dönüştü. Keleş ve Çalık ailesinin akrabası olan tetikçi katil, işsiz güçsüz biridir. Failin, 12 Mayıs'taki saldırıdan sonra 2 ay boyunca lüks otellerde konakladığını görüyoruz. Günde 50-100 bin lira harcamaya başlıyor. 18-20 gün bu otellerde kalmış. Aslında kampa çekilmiş. Birileri o profesyonel katile moral eğitimi vermiş" diye ifade etti.

'YENİ OGÜN SAMASTLAR YETİŞTİRİLİYOR'
Türkiye'de yeni Ogün Samastların yetiştirildiğini vurgulayan Kart, "İllegal güç odakları var bu ülkede ve bunlardan beslenen bir siyaset zemini var" ifadelerini kullandı.

'İDDİANAMEDE KÜRT KELİMESİ GEÇMİYOR'
Hem sanıkların hem de müdafilerin tavırlarına vurgu yapan avukat Hişyar Özalp, "Onların bu gücü savcılardan aldığına inanıyoruz. İki dosya ve iki iddianame var. Nedeninin ırkçılık olduğu bir katliamın iddianamesinde tekniğine ve hazırlanışa aykırı bir biçimde tek bir defa bile Kürt kelimesi geçmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

'ADALETE GÜVENİM KALMADI'
Çetin Dedeoğulları da adalete güveninin kalmadığını vurguladı, "Son iki mahkemede gerek katilleri destekleyenleri gerekse de mahkeme heyetinin tavırlarından dolayı konuşmayı doğru buldum. Ben 7 kişiyi defnettim ve bugün bu salondan beni kovdular" diye konuştu.

'DEVLET KURUMLARI İŞİN İÇİNDE'
"Tamamen aileyi yok etmek adına bir kiralık katil beslediler ve 30 Temmuz'da katili gönderip tüm ailemi katlettiler" diyen Çetin Dedeoğulları, Tayyip Erdoğan'ın kendisine söz verdiğini belirtti, "Fakat son 2 mahkemede ben bu sözlerin sonuçlarını görmüyorum. Devletin bazı kurumları da bu işin içindedir. Katili bilinçli bir şekilde eğitildi ve ailemi yok ettiler" ifadelerini kullandı.

POLİS KÜFÜR ETTİ
Son olarak konuşan Dedeoğulları ailesinin yakınlarımdan Hacıöller Kaplan, "Duruşma salonunda bir devletin polisi bir kadına cinsiyetçi küfürler konuşuyorsa ben bu devletten bundan sonra ne adalet beklerim ne de başka bir şey. Duruşma salonlarında adalet bitmiştir. Bu AKP'nin adaleti işte" dedi.

DEDEOĞULLARI AİLESİNDEN ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Katledilen Dedeoğulları ailesine duruşmada polisin saldırısına uğrayan Dedeoğulları ailesinin akrabalarından üç kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Çetin Dedeoğulları için mahkeme heyeti duruşmaya katılmaması yönünde karar verirken, sanıklara tepki gösteren aile yakınlarından Harun, Yener ve Öner Rıfatoğlu da adliyede gözaltına alındı.

Konya Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 3 kişinin, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacağı öğrenildi.