5 Aralık 2023 Salı

Katledilen Suriyelilerin dosyasında etkili soruşturma yürütülmemiş

Yakılarak katledilen 3 Suriyeli işçinin ölümüne ilişkin açılan davanın duruşmasında tanık polislerin verdiği ifadelerde, sanık Korukmaz'ın karakola defalarca kez girip çıkmasına rağmen olayla ilgili etkili bir soruşturma yapılmadığı, delil toplanmadığı ortaya çıktı.

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde 16 Kasım 2021 tarihinde Suriyeli inşaat işçileri Mamoun al-Nabhan, Ahmed Al-Ali ve Muhammed el-Bish'in yakılarak katledilmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya öldürülen Suriyeli işçilerin yakınları ve avukatları katılırken, sanık Kemal Korukmaz ve avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşma bir önceki celsede dinlenmeyen tanıkların ifadeleri ile başladı. Tanıklardan Adem Göl, yangın gününden sonra sanıkla görüşmediğini, tekrar ifadeye çağırıldığında ise patronların kendisini ifadeye götürdüğünü belirtti. Elektrikleri sanık Korukmaz'ın kestiği yönündeki sorulara ise Göl, "Yangın anında yatıyordum. Kemal'in gelip gittiğini görmedim. Bir dönem aynı iş yerinde çalıştık. Yerini biliyordu. Bir de Kemal 'Elektrikler gitti. Geldi mi' diye sorunca tereddüt ettim" cevabını verdi.

Tanık Serkan Göl ise elektriği kimin kesip kesmediğini bilmediğin dile getirdi. Avukatların sanık Korukmaz'ın bu olayı yaptığı iddiasını ilk kimden duyduğu yönündeki sorusuna ise tanık, "Patronlar söyledi" dedi.

'GECELERİ ORADA KALIRDI'
Tanık Suriyeli işçi Muhammed de olaya dair bir bilgisinin olmadığını işe gelince öğrendiğini dile getirdi. Avukatların  "Sanığın Suriyelilere yönelik kötü bir davranışını gördün mü" sorusuna Muhammed, "Kendisiyle konuşmazdık. Gelir taşını alır giderdi. Olaydan bir hafta önce gençlerin yanında kaldım. Sabah saat 06.00 gibi geldi. Ne işi olduğunu sordum. Su içeceğini söyledi. Mutfağa gidebilirsin dedim. Sonra ben dönüp yattım. Mutfakla bizim yattığımız yerin girişi ayrı" şeklinde cevap verdi. Korukmaz'ın geceleri hep gelip gittiğini ve gece orada kaldığını düşündüğünü için bu durumu patrona söylemediğini ifade eden tanık, yangını Korukmaz'ın çıkartmış olabileceğini ise iki hafta sonra patronundan duyduğunu dile getirdi. Tanık,  "Patron böyle bir şüphesi olduğunu söyledi" diye belirtti.

TANIK POLİSLER İFADE VERDİ
Ardından ifadelerini veren tanık polislere avukatların "Gasp olayına kadar Kemal hakkında bir çalışma yapıldı mı" sorusunu sordu. Soruyu cevaplayan memurlardan birisi "Kamera çalışması yapıldı. Amirlerimiz söyledi. Bunun dışında bir şey yapıldı mı bilmiyorum. Savcı talimatı lazım bu da beni aşıyor" cevabını verdi. Avukatların Muhammed Mantur'un bir polise görüntü verdiği ve bu görüntünün nerede olduğu yönündeki sorusuna ise polis, "Görüntü geldiğini biliyorum ama nerede bilgim yok" dedi.

SANIK YANGINDAN SONRA ÜÇ KEZ KARAKOLA GİTMİŞ
Bir başka tanık polis de "Gasp anonsu geçti. İhbar eden şahıs Kemal ismini verince daha önceki takip ettiğimiz dava konusu olaydaki Kemal olacağını düşündük. Sonra Kavacık'ta yakaladık" dedi.  "Avukatların kamera kayıtlarını savcılığa verildiğini duydunuz mu" sorusuna da tanık polis, "Evet. Savcılık delilleri yeterli bulmadı. Biz yine de takibimizi yaptık" dedi. 

'POLİSLERLE GÖRÜŞÜYORDU'
Yangın olayından sonra gasp olayına kadar sanık Korukmaz'ın karakola gelip gelmediği sorusuna ise polis, "Geldi gördüm. Bir tanık ifade vermişti. Ondan sonra Kemal geldi bir bıçağı varmış onu sormuş gitti. Karakolda birçok kişiyle görüşüyordu" dedi. Hakimin "Elinizde delil varmış neden tutuklamadınız" sorusuna da polis, "Tanık ifadesi daha sonra olabilir şimdi hatırlamıyorum. Yoksa neden serbest bırakalım. Cinayet büronun ne yaptığını bilmiyorum. Biz gasptan yakaladık" cevabını verdi.

'POLİSTEN DAVACIYIM'
Polisin bu ifadesinin ardından ise sanık Korukmaz, "Bıçak olayı daha önceydi. Yangından sonra üç kez karakola gittim, ifade verdim. Hatta Muhammed Mantur'un beni tehdit ettiğini söyledim. Polisleri bakanlığa şikayet edeceğim. Onlardan davacıyım eşyalarım nerede" diye tepki gösterdi.

8 KASIM'A ERTELENDİ
Duruşmada avukatlar tanık beyanlarına ve dosyaya gelenlere ilişkin beyanda bulunmak için süre talep ederken, yine sanığın yakalandığı sürece ilişkin telefon kayıtları ve yer bildirimi yapılmasını da istedi. Sanık Korukmaz ise hakkındaki suçlamaları reddetti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların süre talebini kabul ederek, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava 8 Kasım tarihine ertelendi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA
Duruşma çıkışı avukatlar açıklamada bulundu. Avukat Ayşegül Karpuz, "Bu celsede de verilen beyanlar ne yazık ki şunu bir kez daha gösterdi. Yaşam hakkı ihlaline uğrayan mülteciler olunca etkin soruşturma yükümlülüğünün nasıl ihmal edildiğini gördük. Sanığın söz konusu soruşturmayı yürüten Güzelbahçe Karakoluna olaydan sonra defalarca girip çıktığını ve hakkında kamera kaydıyla tespit dışında hiçbir işlem yapılmadığını gördük. Yurttaşın herhangi bir insan hakkı kullanımına ilişkin davranışı derhal soruşturma konusu olurken, ne yazık ki üç insanın cinayet şüphesiyle öldürülmesi durumunda ortada apaçık bir şüpheli ve somut deliller varken ne bir teknik takip ne bir telefon dinlemesi ne de bir izleme yapılmamış. Etkin soruşturma yürütülmediğini ve sanığın kendi kendini ele verdiğini söyleyebiliriz. Biz yargılamayı takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.