23 Şubat 2024 Cuma

İlan edilen Dersim ittifakının ayrıntıları ortaya çıktı

DEM Parti, EMEP, SMF, EÖC, TİP ve Partizan, Dersim merkez, 7 ilçe ve 1 beldede seçim ittifakı kurduklarını açıkladı. DEM Parti, haftasonu halk oylaması yaparak Dersim Belediye eşbaşkanı adaylarını belirlerken, ittifak bileşenlerinin bugünkü açıklamasında ayrıntılara yer verilmedi. Kulislere, Dersim merkez, 3 ilçe ve 1 beldede DEM Parti'nin çatı partisi olacağı, 4 ilçede ise olmayacağı bilgileri yansıdı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan, Dersim'de 31 Mart 2024 yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıkladı. Kentteki bir otelde yapılan açıklamaya DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve HDP eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma katıldı.

Kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık kent uzlaşısı zemininin bir ittifak kurulduğu belirtilen ortak açıklamada, “Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim'de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz. Dersimin il merkezinde, 7 ilçesinde ve 1 beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla DEM Parti, EMEP, TİP, SMF, EÖC, Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz" denildi.

TİRYAKİ: ARTIK YENİ BİR SEÇENEK VAR
DEM Partili Mehmet Rüştü Tiryaki, "Herkes bunu bilsin ki sürecimiz kolay olmadı. Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. İki ay boyunca ittifak anlayışıyla karşınızda duran siyasi partiler, siyasi hareketler, sosyalistler, devrimciler, yurtseverler çok çalıştılar. Bugün Dersim için, bir araya gelmek için, Dersim'in çıkarlarını temsil etmek ve yeni bir seçenek oluşturmak için bir araya geldik. Hep birlikte başaracağız. Çünkü Dersim için artık iddialı, yeni bir seçenek var. Dersim'de kent uzlaşısı var, Dersim güç birliği var, Dersim ittifakı var" dedi.

BAYHAN: HEP BERABER KAZANACAĞIZ
EMEP'den Bayhan, "Başımızda üç büyük bela var. Bunların bir tanesi bu ülkeyi yıllardır yöneten saray iktidarının yoğun ve ucuz emek gücü sömürüsü üzerine kurulu kölelik düzeni. İkincisi birçok mücadele arkadaşımızı cezaevlerinde esir tutan bu gerici, faşist bir rejim iddiası. Bütün kazanılmış demokratik haklarımızı yok sayan onları kendisinin iktidar ve gelecek kavgası açısından inkarı üzerine kurulu bir gerici faşist rejim inşa etme iddiası. Bir üçüncüsü de bu coğrafyanın ve bütün komşu coğrafyalarımızın başta Irak ve Suriye olmak üzere buraların yeniden paylaşımından yeni Osmanlıcı iddialarla, hayallerle bu yağmadan pay kapma adına sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlar ve savaş politikaları. Bu üç büyük belayı ancak işçi sınıfımız, ezilen halkımız, Kürt halkımız başta olmak üzere bu ülkenin emekçileri kardeşlikle, barışla bir arada mücadele ederek defedecek gücü ortaya koyabilir. Hep beraber başaracağız. Hep beraber kazanacağız" diye konuştu.

ATAŞ: KURULAN EN ÖNEMLİ İTTİFAK
SMF temsilcisi ve eski milletvekili Erdal Ataş, kurulan ittifakın eksikleri olmasına rağmen çok önemli bir başarı olduğunu belirtti. Ataş, "Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak bizim gördüğümüz en büyük kazanım burasıdır. Bu yüzden de farklılıklarımızı gözeterek, ideolojik mücadelemizi yürüterek, farklılıklarımızı ortaya koyarak yan yana duracağız. Doğa mücadelesinde, cinsiyet kimliklerinin eşitliğinde, işçi emekçilerinin haklarında savunmuş olduğumuz bütün bu konularda fikirler söyledik, protokoller hazırladık. Geçmişte sürdürülen kavgalarımızı da bir tarafa bırakmamız lazım. Siyasal mücadele dosta karşı yürütülmez. Dostlar birbirinden hesap sormaz. Dostlar birbirlerini zayıflatmaz. Dostlar birbirinin başarılarını sahiplenir. Kazanımları hepimizin kazanımımıza çeviren bir anlayışla bu meseleyi yürütmemiz gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor. Bu noktada SMF olarak tüm esnekliğiyle bu mevcut çalışmanın başarıya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Çıktığımız yol önemli bir yoldur" dedi.

İTTİFAKIN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI
6 parti ve örgütün Dersim'de yaptığı ortak açıklamada, ittifakın seçimlere nasıl gireceğine ilişkin net bilgiler ise yer almadı. Kulislere yansıyan bilgilere göre; Dersim merkezde DEM Parti listesinden seçimlere girilecek.

DEM Parti Dersim Belediye Başkanlığı için eşbaşkan adaylarını haftasonu gerçekleştirdiği halk oylamasında belirledi. Nazımiye, Pülümür ve Çemizgezek ilçeleri ile Akpazar belde belediyesinde DEM Parti çatısı altında seçimlere girilecek. Pertek'te EMEP; SMF adaylarının gösterileceği Ovacık, Hozat ve Mazgirt'te ise TİP ya da EMEP çatı partisi olacak.

Belediye meclisi ve il genel meclis adayları da belirlenen çatı partisi altında seçimlere girecek.