30 Mayıs 2023 Salı

Hindistan'da faşistler, muhalif kadınları tecavüzle tehdit etti

Hindistan'da faşistler, Clubhouse isimli sosyal medya uygulaması üzerinden muhalif kadınları tecavüzle tehdit ediyor. O kadınlardan biri olan Bhavini, sesini yükselten bir kadın olmanın bedelinin böyle ödetilmeye çalışıldığını söyledi.

Hindistan'da faşistler, Clubhouse uygulaması üzerinden Başbakan Narendra Modi'yi eleştiren kadınları hedef aldı. Faşistler daha önce de sosyal medya üzerinden Müslüman kadınlara tacizde bulunmuştu. 

'SESİNİ YÜKSELTEN BİR KADIN OLMANIN BEDELİNİ BÖYLE ÖDÜYORSUNUZ'
Gerçek kimliğini paylaşmayan ve kendisini Bhavini olarak tanıtan 33 yaşındaki kadın, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Erkekler beni aylardır uygulama üzerinden taciz ediyor. Adımı kullanarak haftada en az bir kez sohbet odası açıyorlar ve hakkımda iğrenç şeyler söylüyorlar. Sesini yükselten bir kadın olmanın bedelini böyle ödüyorsunuz" dedi.

Bhavini, aynı şekilde kimliğini gizli tutarak kendisini Rehka olarak tanıtan arkadaşıyla birlikte Clubhouse uygulamasını siyasi konuları konuşmak için kullandıklarını belirtti.

Rehka da, "Taciz, siyasi görüşlerimi söylediğim gün başladı" dedi.

Bhavini ve Rekha, faşistlerin fotoğraflarını kullanarak sahte hesaplar açtıklarını ve vücutlarının parçalarını "satılığa çıkardığını" anlattı.

Kadınlar ayrıca kullanıcıların kendilerini tecavüzle tehdit ettiklerini de söyledi. Bhavini ve Rekha, Clubhouse'a şikayette bulunmasına rağmen kullanıcılarla ilgili henüz bir işlem yapılmadı.

Delhi Kadın Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, bu ve benzer olaylarla ilgili polise şikayette bulunulduğu ve sorumluların tutuklanmasının talep edildiği belirtildi.

MODİ'NİN TROLLERİ
Ülkede bu ay Bulli Bai adlı uygulamada 100'den fazla Müslüman kadının fotoğraflarının yayımlanarak "açık artırmaya çıkarılması" da büyük tepki toplamıştı.

Temmuz ayında da "Sulli Fırsatları" adındaki bir internet sitesi ve bilgisayar uygulaması, 80'den fazla Müslüman kadının fotoğraflarını kullanarak profiller oluşturmuş ve kadınları "günün fırsatı" olarak satışa sunmuştu.

"Sulli" ve "bulli" kelimeleri, Hindu milliyetçileri tarafından Müslüman kadınlara yönelik aşağılayıcı ifadeler olarak kullanılıyor.

Halk, kadınlara tacizde bulunan kişilerin Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin trolleri olduğuna dikkat çekti. İktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) tacizcilerle ilgili herhangi bir işlem yapmazken, kadınlara yönelik taciz ve saldırılarda bulunan kişilerle ilgileri olmadığını öne sürdü.