24 Ocak 2022 Pazartesi

Halkevleri geçinemeyenlere bir araya gelme çağrısında bulundu

Hayat pahalılığı, zam ve yoksulluğa karşı Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan Ulus semtinde eylem yapan Halkevleri üyeleri, "Geçinemiyoruz" dedi.

Ankara Ulus'ta Halkevleri üyeleri krize karşı eylem yaptı, "Geçinemiyoruz" dedi. "Geçinemiyoruz, vergiden muaf insanca yaşanacak asgari ücret" yazılı pankartın açıldığı eylemde "Asgari ücret vergiden muaf tutulsun", "Emekli maaşı asgari ücret düzeyine yükselsin" yazılı dövizler taşındı.

Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse eylemde yaptığı konuşmada, vergiden muaf, insanca yaşayabilecekleri bir asgari ücret talebi için eylem yaptıklarını söyledi.

Asgari ücretin geçim ücreti olması, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi çağrısında bulunan Eberliköse, "Kiralar denetlensin, kiracılar desteklensin. Faturalar ve gıdalarda KDV sıfırlansın. Her konuta parasız 18 metreküp su, 140 metreküp doğalgaz, 230 Kw/h elektrik verilsin. Ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmesin. Diyanete, savaşa değil halkın insanca yaşamasına bütçe. Çalışma haktır, herkese güvenceli iş koşulları sağlansın" taleplerini sıraladı.

Geçinemeyenlere seslenen Eberliköse, "Bir araya gelelim. Umudunu kaybedene umut, ekmeğini kaybedene ekmek, geleceğini kaybedene gelecek olmak için el ele verelim" diye konuştu.

Eyleme katılan işçi Kadriye Çağlar Yılmaz, "Her gün bir kadın işçi olarak sabah dükkanda bulduğum odunları yakıyorum. Telefonumuzu sorup duruyorlar. Peki ödenmeyen faturalarımızı kim soruyor" diye tepki gösterdi.

Yılmaz, "Üzerinde mont var diyecekler. Üzerimdeki mont 4 kuşaktan kalma. Geçinemiyoruz, alışveriş yapamıyoruz. Toklar açın halinden anlamazlar. Birçoğumuz buradayız ama gelemeyen birçoğu da var" diye konuştu.

İşçi Buse Üçer de, örgütlenmenin herkes için tek çare olduğunu ifade ederek, yoksulluğun en büyük yükünün kadınların omzunda olduğunu söyledi. Üçer, kadınlar olarak en güvencesiz işlerde çalıştıklarını belirtti.

Ödeyemedikleri faturaları boş bir tencereye boşaltan eylemciler sık sık "Hükümet istifa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganlarını attı.