21 Temmuz 2024 Pazar

Halk Ordusunda bir trans kadın: Ka Daisy

Trans kadın Ka Daisy kendisi gibi bir LGBT'nin aynı zamanda bir Kızıl savaşçı olduğunu görünce çok şaşırmıştı. Gerçekten de hareket içinde herkes eşit hak ve sorumluluklara sahip. LGBT bireylere baskı uygulayan ve onları yargılayan bir toplumda, LGBT bireyler ancak devrimde kendileri olma özgürlüğünü yaşayabilirler.

Bir trans kadın olan Ka (Yoldaş, -ç.n.) Daisy, bir yıldan uzun bir süredir tam zamanlı Kızıl savaşçı olarak görev yapıyor. Kabataang Makabayan'ın[1] bir üyesi olarak devrimci çalışmalar yaptıktan üç yıl sonra, pandemi sırasında Yeni Halk Ordusu'na (YHO) katıldı. Birliğindeki ikinci gününde nasıl silahlı bir çatışmaya girdiğini anımsıyor.

Bazı yoldaşları tarafından "Inday" olarak da adlandırılan Ka Daisy, şimdi birliğin siyasi yönlendiricisi olarak görev yapıyor. Yetkili bir konumda örgütün güçlenmesini sağlıyor. Plan ve programların ana hatlarının belirlenmesine yardımcı oluyor ve bunların uygulanmasını sağlıyor. Ayrıca su getirmek, yemek pişirmek ve erzak taşımak gibi günlük teknik görevleri de yerine getiriyor.

Birlik lideri Ka Alas, "Ka Daisy'ye büyük saygı duyuyorum," diyor. "Yardımsever olmasının yanı sıra iyi bir öğretici. Buraya atandığından beri bana LitNum (okuma-yazma/sayısal) öğretmeye başladı. Yaşım epey ilerlediği için bazen dersleri unutuyorum ama Inday beni öğrenmeye teşvik etmeye devam ediyor."

Ka Daisy yeni katılım yapan biri olarak yoldaşları tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Kendi adına, YHO'nun askeri düzenlemelerine hızla uyum sağlamayı başardı. "Birliğe katılmadan önce bile yoldaşlar cinsiyetim hakkında bilgi sahibiydi. LGBT mücadelesi hakkında çalışma toplantıları yapıyorlardı" diyor Ka Daisy. Onun birliğinde eğitmenler temel askeri oryantasyonu verirken LGBT yönelimini de dahil ediyorlar. Bu sayede LGBT'lere yönelik yanlış görüş ve muamelelerin düzeltilmesi amaçlanıyor. Bazı yanlış anlamalar hala mevcut, ancak bunlarla yoldaşça ve yapılandırılmış bir şekilde kolektif olarak mücadele ediliyor.

Diğer yoldaşlar gibi Ka Daisy de ağır bir çanta taşıyor. Çantasında Ang Bayan (AB), diğer belgeler ve kitaplar gibi basılı okuma materyalleri, mutfak malzemeleri, erzak ve aletler bulunuyor. Karışıma bir de makyaj seti eklenmiş. "Ne zaman kitle çalışması yapsak, kitleleri önemli sosyal konularda bilgilendirmek için AB gibi dökümanlar dağıtıyoruz" diyor.

Birimde kaç kadın olduğu sorulduğunda yoldaşlar Ka Daisy'yi de sayıyor. Hâlâ bir Katolik okulunda okurken yaşadığı deneyimlerden oldukça farklı bir durum bu. Orada kısıtlamalar ve cinsiyete dayalı ayrımcılıkla karşılaşmış. Tercih ettiği kıyafetleri giymesi yasaklanmış ve uzun saçlarını kısa kestirmek zorunda kalmıştı.

Ka Daisy, YHO bünyesinde, kendisi gibi trans kadınlara şefkat ve ilgi gösteren bir toplum oluşturma çabasının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor. Ona göre toplumsal cinsiyet, birinin devrimci mücadele vermesinde bir mesele değil. Bu ne bir engel ne de temel bir sorudur. Bu bir rekabet meselesi de değildir. Kişinin kalbini ve zamanını devrime hizmet etmeye adaması yeterlidir. "Bir LGBT genç olarak devrimin ilerlemesinde rolümüz çok önemli. Toplumun algısını değiştirmek için toplumun kendisini dönüştürmemiz gerekiyor" diye ekliyor.

Ka Daisy devrim için mücadele ederken gerçek duygularını özgürce ifade edebiliyor. Filipinler Ulusal Demokratik Cephesinin 50. yıldönümü sırasında gerilla cephesindeki kutlamalara öncülük etti. Programın kolaylaştırıcısı olarak görev yaptı ve mekanı dekore etti. Kendisi aynı zamanda kültürel dans ve şarkı gösterilerinin eğitmenlerinden biriydi. Etkinliğin özel niteliği nedeniyle Ka Daisy biraz ruj, yüz pudrası ve göz kalemi sürdü. Etkinliğe civar mahallelerden yüzlerce köylü katıldı. Ka Daisy'nin biriminin sorumluluk alanında, varoşlardaki temel Parti organlarına mensup birkaç LGBT üyesi daha bulunuyor. Onlar da kültürel performanslarda aktif olarak yer aldılar ve Kızıl savaşçılarla sosyalleşmeye açıktılar.

Ka Daisy kendisi gibi bir LGBT'nin aynı zamanda bir Kızıl savaşçı olduğunu görünce çok şaşırmıştı. "YHO'nun benim gibi LGBT bireyleri kabul ettiğini uzun zamandır biliyordum. Sonunda bu topluluktan gelen biriyle tanıştığım için çok mutluyum. Burada yalnız olduğumu sanıyordum" demişti şakayla
karışık. Gerçekten de hareket içinde herkes eşit hak ve sorumluluklara sahip. LGBT bireylere baskı uygulayan ve onları yargılayan bir toplumda, LGBT bireyler ancak devrimde kendileri olma özgürlüğünü yaşayabilirler.

*Filipinler Komünist Partisi Merkez Komitesinin haftada iki kez çıkardığı ve Filipino, Bisaya, Iloko, Hiligaynon, Waray ve İngilizce dillerinde yayınladığı Ang Bayan (Halk) 21 Haziran 2023 tarihli 54. cildindeki yazı Ivana Benario tarafından ETHA için Türkçe'ye çevrilmiştir.

NOTLAR
[1]"Yurtsever Gençlik", Filipinler'de 1964'ten 1975'e kadar aktif olan yeraltı komünist gençlik örgütü. 1972'de dönemin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un sıkıyönetim ilan etmesiyle Filipin hükümeti tarafından yasaklanmış ve yeraltına geçmiştir. 1975 yılında Ulusal Demokratik hareketin Marcos rejimine karşı strateji değişikliğinin bir parçası olarak diğer ulusal demokratik kitle örgütleriyle birlikte feshedildi. 1977 yılında Manila-Rizal bölgesinde ve daha sonra 1984 yılında ulusal çapta yeniden canlandı ve bugün Filipinler Ulusal Demokratik Cephesine üye bir örgüt olarak mücadelesini sürdürmektedir.