4 Ekim 2023 Çarşamba

Emek ve Özgürlük İttifakı ortak aday belirleyecek

Ankara'da seçim gündemiyle bir araya gelen Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilkelerine dayanarak kendi adaylarını belirleyeceklerini ve en kısa süre ismi duyuracaklarını kaydetti.

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi'nin (TÖP) Eş Başkanları, Başkanları ve Sözcüleri olarak 24 Ocak 2023 tarihinde Ankara'da toplandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, parlamento seçimi, seçim süreci ve sandık güvenliği gündemleriyle gerçekleştirilen toplantıda yürütülen tartışmalar sonucu cumhurbaşkanlığı seçimlerine, doğrudan diyalog ve açık müzakere yöntemi ile gerçekleştirilebilecek görüşmelere tümden kapalı olunmamakla birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleri olarak üzerinde uzlaşı sağlanan bir aday belirlemeye prensip olarak karar verildiği duyruldu.

Emek ve Özgürlük İttifakı, mevcut iktidarı yenilgiye uğratacak, bu rejimin inşasını durduracak, demokratik ve emekten yana bir geleceği kuracaklarını belirtti. Emek ve Özgürlük İttifakının açıklaması şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkelerimize dayanarak belirleyeceğimiz adayımızın ismini, en geniş emek ve demokrasi güçleriyle sürdürülen müzakereler ve çalışan mekanizmalarımızın varacağı netice ışığında, kısa bir zaman içinde kamuoyu ile paylaşacağız.

Parlamento seçimleriyle ilgili toplantımızda yürütülen tartışmalar sonucunda da Emek ve Özgürlük İttifakı'nın renkli, çoğulcu ve dinamik yapısını Meclis'te en geniş biçimde temsil edecek ve seçimlerden güçlü bir biçimde çıkacak formüller üzerindeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda kararlığın altını çizdik.

Grev yasaklarının, siyasi yasakların, her alanda uygulanan baskının ve şiddetin artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hızlandırarak büyütme ve genişletme kararı aldık."