6 Aralık 2021 Pazartesi

DİSK'ten birçok kentte 'genel grev' çağrısı

Sokağa çıkan DİSK üyeleri, genel grev çağrısı yaptı. 

Birçok kentte sokağa çıkan DİSK üyeleri, "Artık geçinemiyoruz" dedi. Genel grev genel direniş çağrısı yapılan eylemlerde sık sık "Hükümet istifa", "AKP istifa" sloganları yükseldi. 

Eylemlerde şu talepler sıralandı: "TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır."

İZMİR
DİSK Ege Bölge Temsilciği "Artık yeter, geçinemiyoruz" diyerek Basmane Meydanı Kültürpark Dokuz Eylül kapısı önünde eylem yaptı. Açıklama öncesi Genel-İş Sendikası binası önünde toplanan şube yöneticileri ve işçiler, "İşçi memur el ele genel greve", "Hükümet istifa" sloganları eşliğinde açıklamanın yapıldığı alana yürüyüş gerçekleştirdi.

Sık sık genel grev çağrısı yapan işçiler, "Şalter inecek bu iş bitecek", "Zam zulüm işkence iste AKP", "Hükümet istifa", "AKP mezara halk iktidara", "Yandaşa değil emekçiye bütçe", "Sarayın kölesi olmayacağız" sloganları attı. DİSK üyesi işçiler, "Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza artık yeter" pankartı açıldı.

'MÜCADELE EDERSEK İKTİDAR İÇİN KARA KIŞ OLUR'
Açıklamayı okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Bu kış işçiler, emekçiler, yoksullar için kara kış olacak eğer mücadele etmezsek, ama mücadele edersek iktidarın kara kışı olacak demiştik. Artık yeter geçinmek istiyoruz, biz çalışıyoruz biz üretiyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz, patronlardan daha çok vergi veriyoruz" dedi. Ekmek zammından benzine gelen zamlara değinen Sarı, "genel grev" sloganı her gün sokakta atmaya devam edeceklerini söyledi.

'ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZ DE DAHİL DİRENECEĞİZ'
"Üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle direneceğiz" diyen Sarı sözlerini şöyle tamamladı; Buradan Türk-İş'e, Hak-İş'e üye işçilere, emekçilere sesleniyoruz, sadece DİSK'li üyelerin paraları pul olmuyor, sadece DİSK'li üyeler yoksullaşmıyor. Bu ülkede emekçiler yoksullaşıyor. Gelin şalteri indirelim, genel greve çıkalım, bu işe artık dur diyelim."

ANTALYA
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği de "Artık yeter geçinmek istiyoruz" diyerek Attalos Heykeli önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü teslimcisi katıldı. Ortak basın metnini okuyan Genel-İş Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, mücadele çağrısı yaptı.

HATAY
DİSK'e Genel-İş Hatay Şubesi de Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptıkları açıklamada iktidara artık geçinemedikleri mesajını verdi. Eylemde, "Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı bahara çevirelim" ve "Ge-çi-ne-mi-yo-ruz! Gelirde adalet!Vergi adalet! Geçinmek istiyoruz!" pankartları açıldı. Genel-İş

Şube Başkanı Yusuf Berk Yürek, ortak basın metnini okudu.

MERSİN
Genel İş Mersin Şubesi de sendika binası önünde yaptığı açıklamayla, "Hükümet istifa" ve "Genel grev genel direniş" çağrısı yaptı. Genel İş Mersin Şubesi Başkanı Kemal Göksoy, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirterek, tüm emek ve meslek örgütlerini ortak mücadeleye çağırdı.

ŞIRNAK
DİSK, Şırnak'ın Silopi ilçesinde Nuh Mahallesi'nde bulunan Ahmet Kaya Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Genel İş Şırnak Şubesi Başkanı Zeynep İdin, artan hayat pahalılığına dikkat çekti.

Genel grev genel direniş çağrısı yapılan eylemlerde sık sık, "AKP istifa" sloganı yükseldi.