14 Haziran 2024 Cuma

Derik kazasının duruşması ertelendi

Derik'te 21 kişinin hayatını kaybettiği iki TIR kazasına ilişkin davanın duruşmasında tutuklu sanığın tutukluluk haline devam kararı verilerek, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Mardin'in Derik ilçesinde 20 Ağustos 2022'de meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği iki TIR kazasına ilişkin açılan davanın dördüncü duruşması Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu yargılanan şoför Yunus Şataflı Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, önceki duruşma tahliye edilen Umut Gündüz ise duruşmaya katılmadı. Tutuksuz yargılanan TIR'ların bağlı olduğu firma sahipleri Kerem G., Mehmet A. ve Kerevan Mesut G. de duruşmaya katılmazken, duruşmada yakınlarını kaybedenlerin aileleri ile avukatlar hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak söz alan avukatlar, sanık Umut Gündüz'ün duruşmalardan vareste tutulmadığını, bu nedenle duruşmada hazır olması gerektiğini belirtti. Avukatlar, sanığın kaçma ihtimali olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanmasını talep etti. 

Sanık Yunus Şataflı, tutuksuz yargılanma talebinde bulunarak, yaşanan olay nedeniyle vicdan azabı içinde olduğunu dile getirdi. Sanık avukatları yaptıkları savunmada; dosyada yargılanan iki sanığın tek başlarına yaşanan facianın sorumlusu olmadığını, önlem almayan ve ihmali olan sorumlu kişilerin de araştırılması gerektiğini belirterek, asıl sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, eksiklerin giderilmesi için ilgili birimlere müzekkere yazılmasına, tutuksuz sanıkların tutuklanması talebinin reddine, tutuksuz sanığın duruşmalardan vareste tutulması talebinin kabulüne karar verdi. Mahkeme heyeti bilirkişi raporları arasında çelişki olduğu gerekçesiyle çelişkinin giderilmesi için dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 5 Aralık'a erteledi.