21 Temmuz 2024 Pazar

Deniz Poyraz mezarı başında anıldı

HDP İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın mezarı başında yapılan anmada, Poyraz'ın mücadelesinin yaşatılacağı vurgulandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de gerçekleşen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz, ölümünün 3'üncü yıl dönümünde Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anıldı.

Anmaya, Deniz Poyraz'ın ailesi, İzmir Barış Anneleri Meclisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri İbrahim Akın, Burcugül Çubuk, DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut, Mehmet Kuruş ile çok sayıda kişi katıldı.

Fatiha okunarak başlanan anmada saygı duruşunda bulunuldu.

DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut, partilerine ve kadınlara yönelik baskı ve zulmün artarak devam ettiğini vurguladı. Deniz Poyraz'ın katledilmesinin politik olduğunu söyleyen Karabulut, "Bu cinayet ülkenin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Bu ülkede katiller cezasız kalıyor. Katiller cezalandırılmadığı sürece cinayetler devam edecek" dedi.

'UNUTMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ'
DEM Parti milletvekili Burcugül Çubuk, Poyraz cinayeti ve benzeri davalarda hiçbir zaman gerçek suçluların açığa çıkarılmadığını belirtti. Çubuk, şöyle devam etti: "Yoldaşlarımızın gerçek katilleri, önümüze bir tetikçi atılarak gizlendi. Bizden bekledikleri unutmamız, vazgeçmemiz, sinmemiz. Ama Deniz'in mezarının başında bir kere daha söz veriyoruz, Türkiye ve Kürdistan'da hiçbir canlıya yaşam hakkı tanımayanlar karşısında biat etmeyeceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Barış Annesi Şükriye Tunç ise "Deniz ile başımız dik. Deniz kabrinde rahat uyu, hepimiz senin mücadelenin arkasındayız" dedi.

ANNE POYRAZ: SENİ ÇOK ÖZLEDİM
Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz, Barış Anneleri'nin mücadelesi önünde saygıyla eğildiğini ifade etti. Deniz'in sadece kendi kızı değil, halkların kızı olduğunu söyleyen Poyraz, "Seni vahşice katlettiler. İlk gün ağlamadım ama bugün ağlıyorum. Çünkü seni çok özledim" dedi. Poyraz'ın babası Abdüllillah Poyraz ise "Yaşadığımız sürece onların mücadelesinde yürüyeceğiz. Yaşadığımız sürece Deniz kalbimizde yaşayacak" ifadeleri kullanıldı.

Kitle, mezarlıkta yapılan anmanın ardından Konak İskeleye geçti. Burada Deniz Poyraz anısına denize karanfiller atıldı.