27 Kasım 2022 Pazar

Çorlu Tren Katliamı davasının tek tutuklu sanığı tahliye edildi

Çorlu Tren Katliamı davasında yıllar sonra tutuklanan TCDD 1'inci Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu, tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu tahliye edildi.

Çorlu Tren Katliamı davasının 11'inci duruşmasında mahkeme heyeti, dönemin TCDD 1'inci Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarmıştı.

Karasu bu karardan sonra Çorlu Adliyesi'ne gelerek ifade vermiş, ifadesinin ardından tutuklanmıştı. Karasu'nun avukatı tarafından tutukluluğuna itiraz edildi. İtiraz hakkında mütalaa veren savcı, itirazın reddini talep etti. İtirazı inceleyen Çorlu 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi ise Karasu'nun tutukluluğuna yapılan itirazı kabul ederek, yurt dışı yasağıyla tahliyesine karar verdi.

Tahliye gerekçesinde, "… sanığın 10/10/2022 tarihinde bizzat adliyeye gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı, bu hali ile kendisinin bizzat teslim olması karşısında kaçak durumda bulunmadığı, yine dosyaya tensip incelemesinden sonra ve duruşmada yeni delilin dahil olmadığı, dosyanın suç tarihinin 2018 olduğu, aynı suç isnatları ile birden fazla sanığın tutuksuz olarak yargılandığı, dosyanın bulunduğu aşama ve suç tarihi itibariyle müdahale edilebilecek delil de bulunmadığı ve tutuklamanın bir tedbir olduğu hususları göz önüne alınarak sanık müdafisinin itirazının kabulüne ve sanık Mümin Karasu'nun tahliyesine…" ifadelerine yer verildi.

Tren katliamında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel ve eski eşini kaybeden Mısra Öz, tahliye kararına şu şekilde tepki gösterdi: "5 yıldır ölüp ölüp dirildiğimiz şu hayatta, tutunduğumuz tek şey adalet oldu. 25 kişinin ölümüne, 5 yıl sonra bir kişiyi zoraki tutukladınız. Bir sonraki celseye kadar bile sürmedi! Adaletiniz batsın! Bu ülkede ölene de kalana da sahip çıkamayan herkesin Allah belasını versin!"