21 Ocak 2022 Cuma

'Çimsataş işçilerinin direnişini tüm fabrikalara yayalım'

MESS ile imzalanan sözleşmeye tepki göstererek iş bırakma eylemi yapan ve işten atma saldırısıyla karşılaşan Çimsataş işçilerine İstanbul'dan destek verildi. Asgari Değil İnsanca Yaşam bileşenleri Çimsataş Genel Merkezi önünde yaptığı eylemde, "Direnen Çimsataş işçilerinin yanındayız" denildi.

Mersin'de MESS dayatmalarına karşı üretimi durduran ve fabrika içinden polis zoruyla çıkartılan Çimsataş işçileri ile dayanışmak için İstanbul'da eylem yapıldı. Fabrika önünde direnişlerini sürdüren Çimşataş işçileriyle dayanışmak için Çimsataş Genel Merkezi önünde bir araya gelen Asgari Değil İnsanca Yaşam bileşenleri, "MESS dayatmalarına ve işçiyi aldatan sendikal anlayışa son vereceğiz! Direnen Çimsataş işçilerinin yanındayız" dedi.

PİROĞLU: ÇİMSATAŞ İŞÇİLERİ YAPILMASI GEREKENİ GÖSTERİYOR
Açıklamada ilk olarak HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu konuştu. Çimsataş işçisinin Türkiye işçi sınıfına yapılması gerekeni gösterdiğini vurguladı.

İşçiler ne zaman harekete geçse karşılarına polis barikatları kurulduğunu, devletin yasaklarının çıkarıldığını belirten Piroğlu, "Çimsataş işçisi Türkiye işçi sınıfına yapılması gerekeni gösteriyor. Çimsataş işçisinin yanındayız" diye konuştu.

Asgari Değil İnsanca Yaşam bileşenleri adına açıklama yapan Murat Yıldırım, MESS toplu sözleşmesi sürecinde yaşananlara ilişkin bilgi verildi. Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Öz Çelik-İş sendikalarının ihanet sözleşmesine imza attığı belirtilen açıklamada, "Sendika bürokratları bir kez daha birbirlerinden farkları olmadığını gösterdiler. Metal işçilerinden yükselen revize talepleri, metal işçilerinin iradesi hiçe sayıldı. MESS patronlarının taleplerine uygun bir sözleşme imzalandı. Böylece MESS patronları servetlerine servet katıp, işçilerden çaldıkları ile zenginleşmeye devam edecekler" dedi.

Yıldırım, MESS sözleşmesi kapsamındaki fabrikaların bazılarının Temmuz, Ağustos, Eylül aylarındaki net karlarına ilişkin bilgiler paylaştı: "Ford Otosan: 1 milyar 89 milyon TL, Türk Traktör: 830 milyon TL, Arçelik: 651 milyon 376 bin TL, Borusan: 64 milyon TL, Sarkuysan: 61 milyon 162 bin TL, Prysmian: 20.8 milyon TL."

'ÇİMSATAŞ İŞÇİLERİ YOL GÖSTERİYOR'
Çimsataş işçilerinin sendikaların imzaladığı sözleşmeye karşı üretimden gelen gücünü kullandığını vurgulayan Yıldırım, Çimsataş işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikası'na toplu sözleşme teklifini revize etmesini Eylül ayında önerdiği hatırlatıldı.

İşçilerin talebinin sendika tarafından görmezden gelindiğine dikkat çeken Yıldırım, "İşçiler direnmekten başka bir seçeneklerinin olmadığını ifade ediyorlar. Haklı ve meşru talepleri için direnen Çimsataş işçileri polis tehditleriyle, TOMA'larla korkutulmaya, işten atma saldırısıyla yıldırılmaya çalışılıyor. Ama tüm bu baskılara rağmen Çimsataş işçileri fabrika önünde direnmeye devam ediyorlar" diye vurguladı.

"İsyan, grev, direniş" sloganıyla direnişe geçen Çimsataş işçilerinin başta metal işçileri olmak üzere tüm işçi ve emekçilere izlenmesi gereken yolu gösterdiğini kaydeden Yıldırım, "Sermayenin ve onların temsilciliğini yapan iktidarın saldırılarına, işçilerin iradesini hiçe sayan sendikal bürokrasiye karşı verilmesi gereken yanıtı veriyorlar" diye konuştu.

'SENDİKA BÜROKRASİSİNE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK'
Çimsataş işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulunan Yıldırım şunları söyledi: "Bizler de bugün Çimsataş Genel Merkezi önündeyiz. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Çimsataş işçilerinin haklı taleplerinin arkasındayız. MESS patronlarının dayatmalarına ve işçilerin elini kolunu bağlamaya çalışan sendikal bürokrasiye karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Gün Çimsataş işçilerinin yaktığı direniş ateşini büyütme, tüm fabrikalara, işyerlerine yayma günüdür. Fabrika-işyeri komitelerimizi kuralım, örgütlülüğümüzü güçlendirelim. Haklılığımız ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle mücadele edelim. Pandeminin ve krizin faturasını ödememek, asgari değil insanca yaşayabilmek için birlik olalım."

"Yaşasın Çimsataş işçilerinin direnişi", "Yaşasın işçilerin birliği", "İşten atılan işçiler geri alınsın", "Kahrolsun sendika ağaları", "Zafer direnen işçilerin olacak" sloganlarının atıldığı eyleme Validebağ Dayanışması'da katılarak destek verdi.