23 Şubat 2024 Cuma

Batman'da kayıp eylemlerinin yapıldığı anıta saldırı

2009 yılından beri kayıplar için açıklamanın yapıldığı Batman'daki İnsan Hakları Anıtına yönelik saldırıya tepki gösteren İHD Batman Şubesi, sorumluların yargılanmasını ve anıtın eski haline getirilmesini istedi.

Batman'daki Gülistan Caddesinde bulunan İnsan Hakları Anıtı devrildi, bunun bir kamyonetin çarpması sonucu gerçekleştiği iddia edildi. Açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, anıtın kayıp yakınlarının simgesi haline geldiğini belirtti.

Açıklamada, "Cumartesi Anneleri ve faili meçhul kayıplarımızla özdeşleşen ve araç trafiğine kapalı olan cadde üzerinde bulunan İnsan Hakları Anıtının, kamyonetin çarpması sonucu devrilmesinin iddia edilmesi akıllarda soru işaretlerine sebep olmuştur. Trafiğe tamamen kapalı olan cadde üzerinde gündüz vakti aracın çarptığı iddiası akıllardaki soru işaretlerini gidermemiş ve olayın bilinçli bir saldırı olabileceği şüphelerine sebebiyet vermiştir. İnsan Hakları Anıtı, insan haklarına ve adaletin önemine dikkat çekmek amacıyla yapılan bir anıttır. Anıt, Batman Belediyesi tarafından 2007 yılında inşa edilmiştir. Heykel, bir elin içinde dünyayı tutan ve insan haklarını temsil eden sembolleri barındırmaktadır. Bir tarafında Veda Hutbesi diğer tarafında İnsan Hakları Beyannamesi bulunan İnsan Hakları Anıtının yıkılması bizleri derinden üzmüştür" denildi.

2009 yılından beri İHDİ Batman Şubesi ve kayıp yakınları tarafından İnsan Hakları Anıtı önünde "Kayıplar bulunsun-failler yargılansın" etkinliği gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, "Anıt şubemiz ve kayıp yakınları için bir sembol haline gelmiştir. İnsan Hakları Anıtına yapılan saldırıyı kınıyor, olayın tüm detayları ile araştırılmasını, sorumlular hakkında cezai işlem uygulanmasını, anıtın bir an önce onarılarak eski haline getirilmesine talep ediyor ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz" ifadeleri yer aldı.