4 Ekim 2023 Çarşamba

Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi kabul edildi

Basortusune yönelik Anayasa değişikliği teklifi Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Meclis Anayasa Komisyonu, AKP-MHP iktidarının başörtüsü ve aileye dair düzenlemeler içeren anayasa değişikliği teklifinin maddelerini görüştü.

CHP ve İYİ Parti, görüşmelerde komisyona ortak önerge sundu. Önergede AKP'nin 24. maddeye dair değişiklik teklifindeki "dini inanç" ibaresi çıkarılmıştı. Ancak aile kurumunu düzenleyen maddeye yönelik bir ifade yer almıyordu.

HDP ise "Anayasaya uymayanlarla anayasa yapılmaz" diyerek komisyona katılmayacaklarını duyurmuştu.

Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi komisyonda kabul edilirken, CHP ve İyi Parti tarafından yapılan, değişiklik önergesi ise reddedildi.

Teklifin Meclis’te kabul edilmesi için 400, referanduma götürülmesi içinse en az 360 milletvekilinin onayını alması gerekiyor. Bu teklif muhalefet milletvekillerinden destekleyen çıkmazsa ne yasalaşabilir ne de referanduma götürülebilir. Anayasa değişikliğinin içeriği ortaya çıktığından itibaren kadın örgütleri, hukukçu grupları ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, medeni hakları gasp eden bu teklifin amasız fakatsız muhalefet partiler tarafından reddedilmesi için açıklamalar yayımlamıştı.