24 Nisan 2024 Çarşamba

Barış Anneleri'nden Maxmur'daki saldırılara tepki

Barış Anneleri İzmir'de Maxmur Kampı'na dönük Irak ordusunun kuşatma girişimlerine tepki gösterdi.

İzmir Barış Anneleri Meclisi, Irak ordusunun Birleşmiş Milletler kontrolündeki Maxmur Kampı'na dönük saldırılarına tepki gösterdi.

ANYAKAY-DER binasında düzenlenen basın toplantısında Barış Annesi Hediye Korkut söz aldı. Barzani'nin görevlerini yerine getirmediğini belirten Korkut, "Mexmur'dakiler zalimin zulmünden, işkencesinden kaçıp oraya gittiler ama zulüm Mesut Barzani aracılığıyla orada da devam ediyor. Ha telle ha duvarla olsun ikisi de zindandır. Biz istiyoruz ki oradaki zulüm son bulsun. Biz orada oturan annelerin durumunu görünce yüreğimiz yanıyor. Yıllardır yüreğimiz yanıyor biz annelerin bu acısını biliyoruz. Ayıp değil mi" dedi.

Maxmur Kampı'nda yaşayan halkın bedeller verdiğini vurgulayan Korkut, kampın hapishane gibi işletilmek istendiğini vurguladı. Kampta kalanların kimliklerine bakıldığını, giriş çıkışların kontrol edildiğini belirten Korkut, Mesud Barzani'ye şöyle seslendi: "Bu büyük bir ayıptır, kınıyoruz. Bir adım at. Biz de seni kardeş gibi görelim, senin kardeşliğini kabul edelim. Şehitlerin kanına saygı duy, annelere saygı duy. Biz de seni o halinle bilelim. Yaşlılarımız, çocuklarımız, gençlerimiz canlarını feda etmeye hazırız diyorlar. Onlara kulak ver, zulüm yapma, bu zulmü durdur. Zulüm yapanlara kulak verme."