30 Haziran 2022 Perşembe

AVEG-KON: Emperyalist birliklere karşı, sosyalizm bayrağını yükselt

48. G7 zirvesine ilişkin açıklama yapan AVEG-KON, emperyalist birliklere karşı sosyalizm bayrağını yükseltmek için 25 Haziran'da Münih'te düzenlenecek eylem ve etkinliklere katılım çağrısı yaptı. 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), bu yıl 48.'si düzenlenecek olan G7 zirvesine ilişkin açıklama yaptı. Almanya'nın Bavyera bölgesinde yapılacak zirvede, emperyalist ülkelerin dünyayı nasıl paylaşacakları ile ilgili yeni pazarlıkları yapacakları belirtildi. 

Bir önceki G7 zirvesinde alınan kararlarla ilgili daha kendi içlerinde bile hesap veremeyen sömürücü sınıfların temsililerin, yine büyük gündemlerle işçileri ve ezilenleri boş vaatlerle uyutma peşinde olduğu ifade edilen açıklamada, "Pandemi sürecinde her türlü adaletsizliği yaşayan halklar, daha derin yoksulluk ve yoksunluk krizi ile karşı karşıyalar. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, başta ABD olmak üzere AB'nin NATO üzerinden savaş kışkırtıcılığı, toplumları çok derin bir krize sürüklüyor. Bir yıl önce, sanki sorumlusu kendileri ve temsil ettikleri sınıf değilmiş gibi, ekolojik yıkımı gündemlerine alan G7 ülkeleri, bugün yaşanan tahıl ve yiyecek krizini mi çözecekler?" diye soruldu.

Bir önceki yıl pandemiyi ve aşı eşitliğini gündemlerine alan sömürücülerin, karı merkeze alan sağlık politikaları sonucu, pandeminin üçüncü yılında, dünya halklarının yüzde 40'ını aşısız bıraktığı hatırlatılan açıklama, şöyle devam etti: "Cins eşitliğini çok önemsediklerini söyleyen G7 ülkeleri, son yıllarda artan kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti, savaş kışkırtıcılığı ile mi önlemeyi düşünüyorlar?

'BU ÜLKELERE VE LİDERLERE İHTİYACIMIZ YOK'
Dünya halkları şunun farkında; kapitalizmin yaldızları dökülüyor. Dokunduğu her yeri mahvediyor, olduğu yere yıkım getiriyor, savaş getiriyor. Daha fazla açlık, çocuk ölümü ve işsizliğin sebebi oluyor. Dünya halklarının ne G7 ülkelerine ne de onların sömürgeci faşist uydu devletlerine ihtiyaçları yok. Kürdistan'daki sömürgeci savaşa yeşil ışık yakan, eşit ve özgür yaşamın örüldüğü Rojava devrimini yıkmak isteyen faşist Türk devletini hala kullanışlı bir aktör olarak Orta Doğuda tutan, Taliban'a Afganistan'da 'bizim çocuklar' olarak kol kanat geren bu ülkelere ve liderlere ihtiyacımız yok!

'25 HAZİRAN'DA MÜNİH YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞALIM'
Rojava'dan Sri Lanka'ya, Arjantin'den Küba'ya, Latin Amerika'dan Asya'ya dünyada sosyalizm için mücadeleyi büyütmenin zamanıdır! Konfederasyonumuz Avrupa'da yaşayan göçmen emekçiler başta olmak üzere tüm antifaşist birey, kurum ve örgütleri, 25 Haziran'da Münih'te saat 12.00'de başlayacak yürüyüşe katılmaya çağırıyor. Zirvenin sonuna kadar sürecek eylemlerde aktif yer almaya davet ediyor.

'KAPİTALİST BARBARLIĞA KARŞI SOSYALİZM BAYRAĞINI YÜKSELTMELİYİZ'
G7'nin emperyalist birliğine karşı, halkların enternasyonalizmini yükseltmeye gücümüz var. Kapitalist barbarlığa karşı, sosyalizm bayrağını yükseltmeye cesaretimiz var! Sömürgeci faşist devletlere karşı, özgürlük dolu günleri kuracağız! Yaşasın enternasyonal dayanışma! Yaşasın devrim ve sosyalizm!"