19 Temmuz 2024 Cuma

7 siyasi parti ve örgütten savaşa karşı ortak açıklama

7 siyasi parti yaptıkları açıklamada Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik emperyalist savaşına karşı çıkmaya çağırdı. Siyasi partiler, savaşa karış barış ve kardeşlik için mücadeleye dikkat çekti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik emperyalist  savaşa ilişkin ortak açıklama yayınladı.

Rusya ve ABD öncülüğündeki NATO'nun halkların iradesini yok sayan yayılmacı politikaların tarafı olunmadığı kaydedilen açıklamada, "Halklar, bu iki odaktan birine taraf olmak zorunda değildir. Haksız savaşları ve savaşa güç toplama çağrılarını reddediyoruz. Tarafımız barıştır, tarafımız bütün dünyada savaşa karşı ayağa kalkan halklarla aynıdır" denildi.

Türkiye'de "Barış hemen şimdi!" diyerek sokaklara çıkan emek ve demokrasi güçlerini selamlandığı açıklamada, "Dış politikasında uzunca bir dönemdir küresel ve bölgesel güçlerle işbirliği halinde agresif ve komşu halklarla sürekli çatışma pozisyonunda olan AKP iktidarını uyarıyoruz. Türkiye ne NATO'nun ne de Rusya'nın savaş blokuna dahil edilemez. Barış isteyen halklar da buna geçit vermeyecektir" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklama, şöyle devam etti: "Savaş, eşitlik ve insanca bir yaşam için mücadele eden emekçinin düşmanıdır. Savaşların en büyük kaybedeni emekçiler, yoksullar, kadınlar ve gençlerdir. Ülkemizin bütün halkları, işçi ve emekçileri savaşa, militarizme ve şovenizme karşı birleşmelidir. Savaş aynı zamanda demokrasinin düşmanıdır. Diktatörlüğe, otokrasiye, oligarşiye giden en kestirme yol savaşlardır. Savaş kadınlar için daha çok göç, taciz ve tecavüzdür. Savaş doğanın yıkımıdır. Sadece insanların değil tüm canlıların yaşamlarına kast eder. Ülkemizde demokrasi için mücadele eden tüm kesimler savaşa karşı birleşmeli, halkların boğazlanmasından ve savaş baronlarının daha da güçlenmesinden başka hiçbir işe yaramayacak bu savaşı bertaraf etmek için büyük bir dayanışma göstermek demokrasi mücadelesinin zorunlu bir parçasıdır."

Donetsk, Lugansk ve Ukrayna'da sivillerin hayatını kaybettiği, halkların kitlesel göçe maruz bırakıldığı vurgulanan açıklamada, "Bütün savaş ve işgal güçleri bölgeden çekilmeli, halklara kendi kaderini tayin hakkı tanınmalıdır. Emperyalizm ve faşizm, verilen talimatlardan da görüldüğü üzere; nükleer silahları dahi devreye sokacak kadar gözü dönmüş ve çılgındır. Hiroşima, Nagazaki, Vietnam ve Halepçe bu vahşetin tarihsel vesikalarıdır. Bu vahşete seyirci kalmayacağız. Savaşa karşı, barış ve kardeşlik için şimdi seslerimizi yükseltme zamanı" denildi.