31 Ekim 2020 Cumartesi

TÜMTİS: DHL Express ile TİS aşamasına gelindi

TÜMTİS üyesi işçilerin bir yılı aşkın süredir devam eden DHL Express direnişi kazanımla sonuçlandı. DHL Express ve TÜMTİS toplu iş sözleşmesi için masaya oturacak.
Bir yılı aşkın süredir devam eden Türk-İş'e bağlı TÜMTİS Sendikası'na üye işçilerin, DHL Express'e karşı yürüttükleri direnişi kazanımla sonuçlandı. TÜMTİS'in kazandığı çoğunluk mahkeme tarafından da tespit edildi. DHL Express, TÜMTİS'le toplu iş sözleşmesi için masaya oturacak.
 
NE OLMUŞTU?
 
TÜMTİS, Uluslararası kargo şirketi DHL Express'te örgütlenme çalışmasını 2017 Şubat'ında tamamlayarak çoğunluk tespiti yaptırdı. Ancak işveren, TÜMTİS'in çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açarak bu süreçte 9 sendikalı işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler, TÜMTİS'in öncülüğünde işyeri önünde 17 Temmuz 2017 tarihinde direniş başlattı. İşyeri önünde devam eden direnişe yurt içinden ve yurt dışından destek ve dayanışma ziyaretleri yapıldı.
 
TÜMTİS, DHL Express'teki duruma ilişkin başta Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) olmak üzere uluslararası sendikaları bilgilendirdi ve her platformda dayanışmanın önemini anlattı. TÜMTİS, Türkiye'deki konfederasyonları ve sendikaları direnişlerine, dayanışmaya çağırdı. DİSK ve KESK genel başkanları, Türk-İş'e bağlı sendikaların genel başkanları, şube başkan ve yöneticileri direniş yerini ziyaret ederek, basın açıklamalarına katılarak TÜMTİS'e destek verdi.