9 Mayıs 2021 Pazar

SKB: Dr. Banu Büyükavcı yalnız değildir

SKB, TKP/ML davasında hapis cezası verilen Dr. Banu Büyükavcı'nın Alman Devleti tarafından sınır dışı edilmek istenmesini kınadı, politik kadınlara yönelik bu türden saldırıları birleşik kadın mücadelesi ile püskürteceklerini vurguladı.

Almanya Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), TKP/ML davasında hapis cezası verildiği gerekçesi ile yıllardır yaşadığı Almanya'dan sınır dışı edilmek istenen Dr. Banu Büyükavcı için açıklama yaptı.

Alman Devleti'nin, Büyükavcı'ya verilen hapis cezasının gerekçeli kararını dahi beklemeden sınır dışı kararı aldığını hatırlatan SKB, "Alman Devleti 129 a/b yasalarıyla göçmen ve devrimci hareketi kriminalize etmeye devam ederken, göçmenleri sınır dışı etme tehdidiyle yıldırmak istiyor. Türkiye ve Kuzey Kürdistan'dan politik olarak sürgün edilmiş Banu Büyükavcı'yı sınır dışı etmek, insanlık suçudur" dedi.

Büyükavcı'nın yanında olduğunu belirten Sosyalist Kadınlar Birliği, Alman Devleti'ne "Banu Büyükavcı gibi politik kadınları hedefe koymaktan vazgeç, asıl Almanya'da her gün yaşanan taciz, tecavüz, kadın cinayetleri karşısında harekete geç" çağrısı yaptı.

Banu Büyükavcı ve tüm politik kadınlara yönelik ayrımcı politikaları kınayan SKB, kadın dayanışmasını büyüterek, birleşik kadın hareketini oluşturarak bu tür saldırıları püskürteceklerini vurguladı.