13 Ağustos 2020 Perşembe

LC Waikiki ve FLO, Filistin'de işçilerin haklarını gasp ediyor

Siyonist İsrail'in işgali altındaki Filistin'de LC Waikiki ve FLO mağazalarında çalışan işçilerin hakları Covid-19 bahanesiyle gasp edilmesine ilişkin açıklama yapan DİSK, "Türk şirketlerin Covid-19'u bahane ederek Filistinli işçilerin haklarını gasp etmelerine izin vermeyeceğiz" dedi.

Filistin'deki LC Waikiki ve FLO mağazalarında çalışan işçilerin hakları yeni tip koronavirüs (Covid-19) bahanesiyle gasp ediiyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu, Filistin Genel Sendikalar Federasyonu'nun (PGFTU) ilettiği bilgileri aktardı.

Yazılı yapılan açıklama, siyonist İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da yoksulluk sınırı 3000 NİS iken (Yeni İsrail Şekeli), Ammoun Moda Ticaret firması, LCW ve FLO mağazalarında çalıştırdığı işçilere sadece 2000 NİS ücret veriyor. Şirket işçileri Kasım 2019'dan itibaren tatil günlerinde fazla mesai yapmaya zorladığı ifade edilen açıklamada, ancak işçilere mesai ücretlerinin ödenmediği kaydedildi.

Koronavirüs salgınıyla beraber işçiler, önce ücretsiz izine çıkarıldığı ardından haklarından feragat ederek istifa etmeye zorlandığı belirtilen açıklamada, "Ücretsiz izinin ardından işçilere whatsapp ve sosyal medya üzerinden ulaşan şirket; işçileri ödenmeyen maaşlarından ve kıdemlerinden feragat ederek istifa etmeye zorlamıştır. İstifa etmeyen işçilerin işten çıkartılacağını ve pandemi sonrasında işe alınmayacağını ifade edilmiştir. Şirketin sosyal medyadan gönderdiği istifa formlarını doldurmayan sendika üyesi işçiler işten atılmıştır" denildi.

Filistin sendikalarına göre LCW, FLO ve Filistinli Ammoun firmaları Covid-19'un yarattığı olağanüstü durumu suiistimal ederek işçilerin haklarını gasp ettiği vurgulanan açıklamada, "Yaşanan ücret, tazminat ve kıdem gaspı Filistin İş Kanunu'nda belirtilen ekonomik hakların ve yurttaşlık haklarının ihlalidir. Filistin sendikaları, Filistin Çalışma Bakanlığı'na başvurarak kanuna uygun şekilde hakların korunmasını ve ödenmeyen ücretlerinin verilmesini talep etmiştir" ifadeleri kullanıldı.

DİSK Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu, "DİSK olarak Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı, Türkiye'deki ilgili bakanlıklar ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nezdinde gerekli girişimleri yapacağımızı ilan ediyoruz. Filistinli işçilerin sömürüye değil dayanışmaya ihtiyacı var. Türk şirketlerin Covid-19'u bahane ederek Filistinli işçilerin haklarını gasp etmelerine izin vermeyeceğiz. Filistinli işçiler ve Filistin halkı bir yandan siyonist işgal ve baskılarla diğer yandan da yoksulluk ve işsizlikle mücadele etmektedir. Filistinli işçilerin açgözlü patronlar tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Özgürlük mücadelesinde ve ekmek kavgasında Filistin'i yalnız bırakmayacağız" diye belirtti.