28 Mayıs 2022 Cumartesi

HDP: Göçmen kadınların maruz kaldığı cinsiyetçi politikaları kadınlar değiştirecek

Dünya Mülteciler Günü dolasıyla açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, "Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı mülteci politikalarını hayata geçireceğiz" dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Dünya Mülteciler Günü dolasıyla açıklama yayınladı. HDP Kadın Meclisi, Türkiye'de mülteci kadınların payına ayrımcılık, yoksulluk, şiddet, taciz, ucuz işgücü olmak düştüğünü ifade etti.
 
HDP Kadın Meclisi, "Ayrıca hem Türkiyeli hem de göçmen kadınlar için en derin istismar biçimi olan 'kuma' olmak, kadınlar arasındaki ayrımcılığı derinleştiriyor ve 'yabancı' düşmanlığını körüklüyor" dedi.
 
AKP'nin Ortadoğu'daki vekâlet savaşı nedeniyle binlerce kadın ve çocuğun yurtlarını terk edip Türkiye'ye geldiğini hatırlatılan açıklamada, "AKP iktidarı, savaş nedeniyle yurtlarını terk eden göçmenleri mülteci statüsünde değil, misafir olarak tanımlayarak güvencesizleştirmekte ve üstüne üstlük göçmenleri Avrupa ülkelerine karşı bir tehdit olarak kullanmaktadır. Birçok ülkeden genellikle savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen göçmen kadınlar, toplumsal cinsiyete özgü şiddet biçimleriyle karşılaşmaktadırlar" diye kaydedildi.
 
Göçmen kadınlar ve çocukların; taciz, şiddet, istismar cinayet, cinsel saldırı ve bedenlerini satmaya zorlanmasının hak ihlali olduğunu vurgulayan HDP Kadın Meclisi, "Emek yoğun sektörlerde düşük ücretlerle çalışan, bedenleri ve emekleri üzerinden sömürülen göçmen kadınların hiçbir sosyal güvencesi de yok. Türkiye'de çalışma veya oturma izni olmayan kadınların şikâyetçi olabilecekleri hiçbir mekanizma olmadığından kendilerine dönük her türlü saldırı cezasızlıkla sonuçlanmaktadır" diye belirtti.
 
HDP Kadın Meclisi açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
-AKP'nin Ortadoğu'da yürüttüğü savaş politikaları sonucu Türkiye'ye gelen göçmenlere mülteci statüsünü kazandıracak düzenlemeleri hayata geçireceğiz.
-Göçmen kadınların hem kadın hem de göçmen ya da mülteci olmaktan kaynaklı yaşadıkları sorunları birlikte çözeceğiz.
-Göçmen işçi kadınlara güvenceli ve güvenli istihdam alanları oluşturacağız.
-Göçmen kadınlara yapılan her türlü saldırı ve şiddete karşı ağır cezai yaptırımları içeren düzenlemeleri hayata geçireceğiz.
-AKP'nin göçmen kadınlara reva gördüğü cinsiyetçi uygulamaları ortadan kaldırıp, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı mülteci politikalarını hayata geçireceğiz.