29 Ekim 2020 Perşembe

HDP Genel Merkezi'ne dayanışma ziyaretleri

HDP'ye yönelik gözaltı saldırısına karşı Halkevleri, İHD ve KESK heyetleri HDP Genel Merkezi'ne dayanışma ziyaretleri gerçekleştirdi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise Sancar'la telefonda görüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri HDP'ye dayanışma ziyaretinde bulundu. 

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik'in de aralarında olduğu heyetler, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar başkanlığındaki heyetlerle görüştü. 

Ziyaret sırasında, gözaltı saldırısı kınandı, dayanışma duyguları iletildi.

KILIÇDAROĞLU TELEFON ETTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ı arayarak dayanışma mesajını iletti.

Görüşmede Eş Genel Başkanı Sancar, yapılan saldırının detaylarını paylaşırken, saldırının demokrasi, barış ve özgürlük arayışlarına yönelik olduğunu ifade etti. Sancar, hükümetin içeride ve dışarıda büyük bir siyasi çıkmaz yaşadığını ve bu nedenle HDP'ye yönelik saldırılarına hız vererek bu durumun üzerine örtmeye ve yeniden güç kazanmaya çalıştığını belirterek, "Bu saldırı esas olarak HDP üzerinden bütün muhalefete yöneliktir"

Saldırıların ancak ortak mücadele ve ortak bir demokratik tutumla durdurulabileceğine işaret eden Sancar, bu konuda Türkiye'nin her kesiminden saldırıya yönelik yükselen tepkiyi önemsediklerini belirtti. Sancar, artan saldırıların ortak mücadeleye olan ihtiyacı ve zarureti bir kez daha ortaya çıkardığını dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu ise, bu operasyonun siyasi nitelikte olduğuna inandıklarını belirterek, HDP'ye geçmiş olsun dileklerini iletti. Muhalefete yönelik bu tür saldırı ve operasyonların, iktidarın her alandaki sıkışmışlığıyla bağlantılı olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, destek ve dayanışma duygularını paylaştı.