28 Kasım 2020 Cumartesi

Gözaltına alınan 21 avukat serbest bırakıldı

Diyarbakır'da DTK soruşturması kapsamında evlerine yapılan baskında gözaltına alınan 21 avukat, emniyetteki işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında yürütülen DTK soruşturması kapsamında dün sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan 24 avukattan 21'i serbest bırakıldı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ndeki işlemlerinin ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker'in de bulunduğu Abdulkadir Güleç, Ahmet Kalpak, Cemile Turhallı Balsak, Devrim Barış Baran, Diyar Çetedir, Eshat Aktaş, Feride Laçin, Gamze Yalçın, İmran Gökdere, Edip Yiğit, Resul Tamur,  Sedat Aydın, Serdar Talay, Aydın Kesmez, Sernet Akten, Tevfik Karahan, Edip Yiğit, Pirozhan Karaali, Serhat Karaşin ve Mahsum Batı serbest bırakıldı.

Şivan Cemil Özen ve Gevriye Atlı'nın adliyeye sevk edilmesi, İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Bülent Temel'in ise Adıyaman'dan getirilmesi bekleniyor.

AKTAR: SUÇ TİPİ BİLİNMİYOR!
Avukatların ifade işlemlerine katılan Diyarbakır Barosu eski başkanı Mehmet Emin Aktar, avukatlara yöneltilen iddialarla ilgili de sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Aktar, paylaşımında “Avukat arkadaşlarımıza yöneltilen suçlama; baro adına seçimlerde gözlemci olmak, KHK ile kapatılan hukukçular derneğine üye olmak. Seçimlerin adil gerçekleşmesi için katkı sunmak ve örgütlenme özgürlüğü hakkını kullanmak. Bu eylemlerin hangi suç tipine vücut verdiği bilinmiyor!” ifadelerini kullandı.