5 Ağustos 2021 Perşembe

Görgün: Kıdem tazminatımız çocuklarımızın geleceğidir

Ankara'da DİSK'in yaptığı kıdem tazminatı eyleminde konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilci Tayfun Görgün, "Kıdem tazminatı kumbaramızda biriktirdiğimiz alınterimizdir. Çocuklarımızın geleceğidir" dedi.

DİSK'in Ankara'daki eylemi Dev Maden Sen önünde yapıldı. "Genel grev, genel direniş" sloganlarının atıldığı eyleme KESK yöneticilerinin yanı sıra CHP İzmir Milletvekili ve DİSK eski Genel Başkanı Beko da katıldı.

DİSK Ankara Bölge Temsilci Tayfun Görgün, koronavirüs sürecinde hükümetin işçilere yardımcı olması gerekirken 'elini işçinin cebine attığını' söyleyerek, kıdem tazminatında en ufak hak kaybına izin vermeyeceklerini vurguladı. Görgün "Kıdem tazminatı kumbaramızda biriktirdiğimiz alınterimizdir. Çocuklarımızın geleceğidir" dedi.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal-İş Genel Başkanı Mustafa Abuş, "Türkiye işçi sınıfının doksan yıla yakın bir süredir sahip olduğu kazanılmış en köklü hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimler hız kazanmıştır. Sermayenin ve iktidarın 45 yıllık düşü olarak, 11. Kalkınma Planı'ndan Yeni Ekonomik Program'a kadar bütün politika belgelerinde yer alan hedefler ve IMF'nin tüm raporlarında geçen 'tavsiyelerini' hayata geçirmek doğrultusunda işçi sınıfının sinir uçları ile oynanmaktadır. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatımız fona aktarılarak, bir yandan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir" dedi.

Pandemi koşullarında milyonlarca insan yaşam mücadelesi verirken, işçiler işini ve gelirini korumaya çalışırken ve işsizlik rekorlar kırarken ülkeyi yönetenlerin kıdem tazminatına el uzattığını belirten Abuş, “Daha esnek, daha güvencesiz kölece çalışma dayatılmaktadır. Bu kadar önemli bir sürecin, çalışma hayatının tanımlı mekanizmaları işletilmeden, Anayasal bir kurum olan Ekonomik Sosyal Konsey, yasal bir kurum olan Üçlü Danışma Kurulu gibi mekanizmaları çalıştırmadan kapalı kapılar arkasında 'müzakereler' yoluyla tartışılması kabul edilemez" dedi. DİSK'in kıdem tazminatını gasp etmeye yönelik her girişimi direniş ile karşılayacağını bildiren Abuş, "Fon, kıdem tazminatımıza, birikmiş emeğimize ve geleceğimize el koymaktır" diye konuştu.