8 Ağustos 2022 Pazartesi

Gizli tanık HDP ile ilgili hiçbir somut bilgi veremedi

Kobanê davasında HDP ile ilgili hiçbir somut bilgi veremeyen A53, HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın DHKP-C ve MLKP faaliyetleri yürüttüğünü öne sürdü. Gülerek tepki gösteren Yüksekdağ ise MLKP'nin DHKP-C ile ilişkisini tamamen kestiğini kamuoyuna duyurduğu açıklamasını hatırlattı. 

DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014'te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22'si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê davasının 14. duruşması 3. gününde Sincan Hapishane Kampüsü duruşma salonunda görüldü.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına tutuklu siyasetçilerin aileleri ve ile çok sayıda avukat katıldı.

Bugünkü duruşmada gizli tanık A53A53T61MCF5215592'nin (A53) dinlenmesine geçildi. Mahkeme başkanı, iddianamede yer alan siyasetçilerin isimlerini okuyarak gizli tanık A53'e, "Siyasetçiler hakkında ne biliyorsunuz?" diye sordu. Siyasetçilerin birçoğunu HDP'de çalışma yürütmesinden dolayı tanıdığını ancak PKK-KCK'de faaliyet yürütüp yürütmediğine tanık olmadığını söyleyen A53, buna rağmen siyasetçiler hakkında "örgüt üyesi" dedi.

"Mahkeme başkanının Kobanê olayları sırasında Ayla Akat Ata'nın ne yaptığına dair bilgin var mı" sorusuna "HDP MYK toplantılarına katıldığını biliyorum" diye cevap verdi.

YÜKSEKDAĞ GÜLEREK TEPKİ GÖSTERDİ
Kobanê olaylarıyla ilgili hiçbir somut bilgi vermeyen gizli tanık A53'ün, "Figen Yüksekdağ, DHKP-C ve MLKP faaliyetleri yürütüyor" ifadesine HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, gülerek tepki gösterdi. Yüksekdağ, "MLKP Merkez Komitesi, 2014 yılında DHKP-C'yi devrimci sorumluluğunu yerine getirmediği sebebiyle eleştirirken DHKP-C ile ilişkilerini kestiğini açıklamıştı" dedi.

KIŞANAK'I EKRANDA GÖRDÜĞÜ İÇİN İFADE VERDİ
Sonrasında söz alan Gültan Kışanak, "Daha önce kaç kez ifade verdiniz? Benim hakkımda daha önce ifade verdiniz mi" diye sordu. A53, cevaben "Hem polis hem savcılık hem de mahkeme huzurunda çok kez ifade verdim. Sizinle alakalı daha önce beyanım olmadı ama şimdi SEGBİS ekranında gördüğüm için sizin hakkınızda da verdim" dedi.

Avukat Cihan Aydın, gizli tanık A53'e, "HDP'nin çözüm sürecindeki basiretsizliği sonucu ifade vermeye karar verdim' dediniz. Doğru mu" diye sordu. A53'ün "Bu kararın ardından KJA aktivistleri kadınlar hakkında ifade vermeye gittim" cevabı dikkat çekti.  Aydın ise "HDP'ye kızdınız ama sadece Akat Ata ve kadınlar hakkında ifade vermişsiniz. Bir tuhaflık yok mu?" diye sordu. A53, "Öyle olmasını istedim" dedi. 

Avukat Nuray Özdoğan ise "HDP içerisinde hangi toplantılara katıldınız?" diye sordu. A53, kimliğinin açığa çıkma ihtimaline karşın cevap vermek istemediğini ifade etti. İddia makamı, bir kısım soruların tanığa yönetilmesine itiraz etti. 

Bu sırada duruşma salonundaki elektrikler kesildi. Elektriklerin tekrar gelmesi sonrası iddia makamının sorulara itiraz etmesi eleştirildi. Özdoğan, "Çapraz sorgu yöntemlerini uygulayamadığım için başka soru sormayacağım" dedi.

Avukat Özgür Erol da gizli tanık A53'e ifadelerinde yer verdiği "kadro" tanımını sordu. A53, daha önce verdiği yazılı ifadesinin aksine çelişkili ifadelerde bulundu. 
Daha sonra konuşan avukat Kenan Maçoğlu, tanığa yönelik "Yalancı tanıklığın 40 ile 60 yıl arası hapis cezası var,  biliyor musun" hatırlatması yaptı.

Ardından HDP eski MYK üyesi Mesut Bağcık, söz alarak tanık dinlenmesi sırasında duruşma salonunda olmadığı için tanığın yeniden dinlenmesini talep etti.

Duruşma, yarın saat 10.00'da devam edecek.