13 Ağustos 2020 Perşembe

Gazeteci Deniz Yücel 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Gazeteci Deniz Yücel hakkında 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Almanya'da yayın yapan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel hakkında "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Yücel, Gülen cemaati propagandası ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlamalarından ise beraat etti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ve Almanya'ya giden sanık Deniz Yücel katılmadı.

Alman konsolosluğundan bazı görevliler duruşmayı takip ederken, esasa ilişkin savunma yapan avukat Veysel Ok, müvekkilinin beraatini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Yücel'i "PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. "Sanığın, üzerine atılı suçu basın ve yayın yoluyla işlediği" gerekçesiyle cezasını önce 2 yıl 3 aya çıkaran heyet, suçu değişik zamanlarda zincirleme olarak işlediğini değerlendirerek cezayı 2 yıl 9 ay 22 güne yükseltti.

"Sanığın suç sonrası ve yargılama aşamasındaki davranışlarını dikkate alarak, cezada takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına" hükmeden heyet, "FETÖ propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından ise beraatine karar verdi.

Gazeteci Yücel, yazdığı bir makale nedeniyle 14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış, 27 Şubat'ta ise tutuklanmıştı. Yücel'in bir yıl tutuklu kalması, Almanya ile Türkiye arasında gerilim konusu olmuştu. Türkiye Yücel'in tahliye edilmesini Almanya ile pazarlık konusu yapmıştı.