9 Temmuz 2020 Perşembe

Diyarbakır Çocuk Hastanesi'nde kadına şiddet

SES Diyarbakır Şubesi, üyeleri Muazzez Balsak'ın boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından çalıştığı hastanede şiddete maruz kaldığını duyurarak, Balsak'ın yer değiştirme talebinin ise reddedildiğini paylaştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, sağlık çalışanı üyeleri Muazzez Balsak'ın boşanma aşamasında olduğu eşi Mehmet Balsak tarafından çalıştığı hastanede fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapılan açıklamada, polisin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

SES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Rozerin Çatak, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde eczacı olarak görev yapan üyeleri Muazzez Balsak'ın, boşanma sürecinde olduğu Mehmet Balsak tarafından gece nöbetinde şiddete maruz kaldığını ve ölümle tehdit edildiğini hatırlattı. Çatak, "Bu şahısın, hastanenin güvenlik kameralarının takılması işlerini yapması nedeniyle hastane yönetimiyle ilişkilerinin olduğu, kendisini sürekli izlediği ve istediği zaman elini kolunu sallayarak hastaneye girdiği ve kadın arkadaşımızı tehdit ettiği bilgileri alınmıştır" dedi.

İŞYERİ DEĞİŞTİRME TALEBİNE RET
Çatak, eşi tarafından defalarca psikolojik şiddete maruz bırakıldığını kurum yetkililerine bildirmesine, boşanma davası açması ve psikolojik şiddetin tanık ifadeleriyle mahkeme tutanaklarına geçmesine rağmen Balsak ile ilgili hiçbir güvenlik tedbirleri alınmadığına işaret etti. Çatak, Balsak'ın iş yeri değiştirme talebinin, gitmek istediği kurumun başhekimi tarafından eczacı ihtiyacının olduğuna dair olumlu görüş verilmesine rağmen boşanma aşamasında olduğu eşinin akrabası olan il müdürlüğü atama başkan yardımcısı tarafından reddedildiğini kaydetti. Böylesi durumlarda kadro açığı veya ihtiyacına bakılmaksızın kişinin talebinin ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen Çatak, "Biz Kadınlar, şiddet gördükten veya öldükten sonra değil yaşarken ve yaşatmak için taleplerimizin karşılanmasını ve tedbir alınmasını istiyoruz" dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLU
Balsak'ın başına gelebilecek her türlü olumsuz durumdan Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi idarecilerinin sorumlu olacağına vurgu yapan Çatak, "Sorumluların 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi kanununa aykırı davrandıkları için haklarında soruşturma açılmasını talep ediyoruz" diye ekledi.