9 Temmuz 2020 Perşembe

Demirtaş'ın mektuplarına sansür: Sırada ne var?

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mektuplarının sansürlendiğini açıklayan Başak Demirtaş, "Yüz yüze görüş kaldırıldı. Görüntülü görüşme imkanı sağlanmadı. Şimdi de sansür. Sırada ne var?" dedi.

Edirne F Tipi Hapishanesi'nde bulunan HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ailesine gönderdiği mektuplar idare tarafından sansürlendi.

Sansürlenen mektup sayfalarını sosyal medyadan paylaşan eşi Başak Demirtaş, "Yüz yüze görüş kaldırıldı. Görüntülü görüşme imkanı sağlanmadı. Şimdi de sansür. Sırada ne var?" diye sordu. Başak Demirtaş sorularını Adalet Bakanlığı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Twitter hesaplarına yönlendirdi.

Yüz yüze görüş kaldırıldı. Görüntülü görüşme imkanı sağlanmadı. Şimdi de sansür. Sırada ne var? @adalet_bakanlik @abdulhamitgul pic.twitter.com/G5NP1Bssh0

— Başak Demirtaş (@Basak__Demirtas) June 3, 2020

Başak Demirtaş'ın paylaştığı fotoğraflarda sansürlenen sayfaların üzerinde, "2020/208 Disiplin Kurulu" ifadesi yer aldı. Bu sayfaların sansürden kurtulan bölümlerinde ise Selahattin Demirtaş'ın, "Fotoğraflarda sizi iyi gördüm ama bunlar 10 gün önceki fotolar. Umarım hep iyisinizdir. Biz de iyiyiz, bildiğiniz şeyler" ve "Şimdilik sağlık zamanı, şu salgın, milleti iyice perişan etmeden sonlansa herkes rahat bir nefes alacak" ifadeleri okunabiliyor.