11 Ağustos 2020 Salı

Çorlu'da yaşamını yitirenler anıldı: TCDD benim evladımın katilidir

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren katliamı ikinci yılında. Aileler, Uzunköprü Tren İstasyonunda anma yaptı, adalet talebini yineledi.

Çorlu'da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamının üzerinden iki yıl geçti. Katliamda hayatını kaybedenler için aileler ve Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan'ın da katılımıyla tirenin ilk durağı olan Uzunköprü Tren İstasyonunda tören düzenlendi.

ÖZ: ADALET RAYLARIN ALTINDA KALMASIN İSTİYORUZ
Kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz, katliamda sorumluluğu olanların korunduğunu söyledi. Öz, "Gerçek sorumlulara ya korunmak için mevki atlatılıyor ya korunmak için görevden alınıyor. Ama biz bu isimleri nasıl ki 25 canımızın ismini unutmayacaksak ve o acıyı hep hissedeceksek, onların da sorumluların ismini de artık onlar kadar iyi ezberledik. Çok üzgünüm bu acıyı bize yaşattıkları için, çok üzgünüm böyle bir ülkede katillerin korunduğu için. Çok üzgünüm gelecek nesillerde bu katliamların, eğer gerçek adalet sağlanmazsa, yaşanacağı için. Biz 25 kişinin ailesi olarak kenetlendik. Hepimizin acısı bir. Benim yüreğim burada bütün annelerin, babaların acısı. Benim yüreğim burada annesini, babasını, kardeşini kaybeden bütün insanların acısı. Hepimiz aynı acıyı çekiyoruz. Bu katliamın üzerine gideceğiz. Adalet istiyoruz, adalet rayların alında kalmasın istiyoruz" dedi.

BİLGİN: TCDD BENİM EVLADIMIN KATİLİ OLDU
Kızı Bihter ve kardeşini kaybeden Zeliha Bilgin de, 8 Temmuz'u kendisi için bir kıyamet, kara gün olarak tanımladı. Bilgin, "Aslında şu an kendimi katilimin evinde hissediyorum. TCDD benim ve 25 ailenin gözünde bir katil. Katilsiniz, adaletsizsiniz, vicdansızsınız. Çünkü cennet gibi hayatlarımızı cehenneme çevirdiniz. TCDD benim evladımın katili oldu. Bu acıyla yaşamak o kadar zor ki. Her güne 'günaydın anneciğim' diyen ses yok. Ben kızımı ve kardeşlerimi TCDD'ye güvenerek kendi ellerimle gönderdim. Bizler o kadar büyük bir aile olduk ki birbirimize sarıldık ki kendilerini aklayamayacaklar. Adalet elbet bir gün yerini bulacak. Bunu iki yıldır söylemekten utanıyorum. Ne diyoruz; Bakan, Devlet Demiryolları ya da siyasetçi... Kimse, bunun hesabını vermek zorunda" şeklinde konuştu.

Katliamda babası İrfan Kurt'u kaybeden Elif Kurt da, "Adalet istiyoruz, bunun bir bedeli olmalı"  dedi.

'HERKESİN GÖZYAŞI DÖKTÜĞÜ BU GÜNDE ŞEF YÜZÜME GÜLDÜ'
Konuşmaların ardından aileler tren raylarına çelenk bıraktı. Raylara bırakılan çelengin görevlilerce kaldırılması üzerine, TCDD'nin kapısına çelengi bırakmak isteyen Mısra Öz, "Oraya koyamayacağımı söylediler. Bugün kara gün, bu çelenk de TCDD'nin kara imzasıdır. Bu çelenk de kara imza olarak kapınızda duracak' dedim. Herkesin gözyaşı döktüğü bu günde şef yüzüme güldü" dedi.