31 Ekim 2020 Cumartesi

Avrupa'da faşizme karşı 'devrimci seferberlik' başlatıldı

HBDH ve KBDH'ın faşizme karşı başlattığı hamleyi sahiplenmek amacıyla Avrupa'da 'devrimci seferberlik' başlatıldı.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) ve Kadınların Birleşik Devrim Hareketi'nin (KBDH) "Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız" şiarıyla başlattığı devrimci seferberliğe Fransa'nın Strasbourg kentinde destek eylemi düzenlendi.

Eylemde HBDH, Partizan, MLKP, TKEP-Leninist, TİKB ve DKP bayrakları ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri taşındı.

Kleber meydanında yapılan eylemde okunan basın açıklamasında, HBDH ve KBDH'nin "ayağa kalkmaya" çağırdığı belirtilerek, bu kavganın "faşizme karşı" olduğu vurgulandı.

"Birleşik devrimin yoldaşları" başlığı ile yapılan Fransızca ve Türkçe açıklamada "On yıllardır bizim payımıza hep daha fazla kölelik ve yokluk, onların payına daha fazla saltanat ve sefahat düştü. Biz çalıştık onlar zenginleşti, biz yaşamdan kovulduk onlar saraylara yerleşti. 'Barış' diye haykırdıkça, bomba olup üstümüze yağdılar. Demokrasi istedik, toplu tutuklama furyalarıyla zindanlara tıktılar. İnsan hakları bekledik, insanlarımızı işkencelerden geçirip helikopterlerden attılar. 'Cinsel baskıya son' dedik, tecavüzcü sapıkları gözbebekleri gibi korudular. 'Ulusal baskıya son' dedik, Kürdün cenazesine, mezarına bile saldırdılar. 'İnanç özgürlüğü' istedik, benzin döküp yaktılar" denildi.

Yakın tarihin tüm gözeneklerinden acı ve gözyaşı fışkırdığı ifade edilen açıklamada, "Ezilmeden, aşağılanmadan, öldürülmeden geçen tek bir günümüz yok. Artık yeter! İnsanca yaşamak, nefes almak istiyoruz" diye belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
"Birleşik devrimin çağrısıyla ayağa kalkıyoruz. Türkiye ve Kürdistan'ın devrimcileri birleşti ve tüm ezilenlere özgürlüğün yolunu gösteriyor. Her türlü özgürlüğün önündeki engel, faşizmdir. Faşizmi, dayandığı bütün temellerle birlikte yıkacağız. Faşistlerle, faşist iktidarla pazarlık yapmayacağız, onlardan hiçbir şey istemeyecek, bir şeyler vermelerini beklemeyeceğiz. Anladıkları tek dil olan devrimci eylemin diliyle, sokağın diliyle konuşacak ve saraylarını, saltanatlarını başlarına yıkacağız.

"Birleşik devrim, bize 'topyekün saldırı'yı dayatanlara 'topyekün mücadele seferberliği' ile yanıt veriyor. Bütün ezilenler bu sesi izlemelidir. Faşizmle görülecek hesabı olan herkes, Birleşik devrimin çağrısıyla ayağa kalkmalı, harekete geçmelidir.

'KARŞI SALDIRIYA GEÇİYORUZ'
"Artık oyalanmayacak, beklemeyecek, talep etmeyeceğiz. Birleşip harekete geçecek ve bizim olması gereken ne varsa, zorla söküp alacağız.

"Herkes bilsin ki, azgınca üzerimize gelmeleri, zayıflıklarındandır. Her geçen gün daha çok saldırıyor, Hitlervari topyekün faşizme doğru gidiyorlar. Ama ödenen tüm bedellere rağmen ne Birleşik Devrim güçleri ne de iki ülkenin emekçi halkları boyun eğdi karşılarında. Ve artık Birleşik Devrimin çağrısıyla karşı saldırıya geçiyoruz. Faşizmi yerle bir edene kadar durmak yok.

"Bizler, birleşik devrimin sesini, mücadele seferberliği çağrısını Avrupa'nın tüm meydanlarında haykıracağız. Türkiye ve Kürdistan'da can bedeli mücadele eden yoldaşlarımızın dünyada yankılanan sesi olacağız.

"Avrupa'nın her ulustan devrimcilerine, enternasyonal yoldaşlarımıza çağrımızdır. Türkiye ve Kürdistan birleşik devrimini destekleyin. Ortadoğu'dan Balkanlara, Kuzey Afrika'dan Kafkaslara değin koca bir bölgenin baş belası, şer odağı olmuş dinci faşizmi yıkma mücadelemize omuz verin. Kapitalist barbarlıktan kurtulup yeni bir dünya, sınıfsız, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya kurma hayali, hepimizin ortak hayalidir. Avrupa hükümetlerinin desteği olmasa, dinci faşist iktidar bir gün bile ayakta kalamaz. Ne içerde ne dışarda yürüttüğü savaşların hiçbirini sürdüremez. Kendi hükümetlerinizin dinci faşist iktidara desteğini, bizimle beraber protesto edin. Türk devleti, Avrupa'dan aldığı silahlarla bütün bir bölgeyi savaş alanına çeviriyor. Türkiye'ye silah satışını durdurmak için beraber mücadele edelim. Erdoğan'ın savaş suçlusu olduğunu, DAİŞ-Nusra vb liderlerinden farklı olmadığını hep beraber haykıralım.

"Birleşik devrimin yoldaşları, Avrupa'da yaşayan emekçi halklarımız, biz tek bir yumruk gibi birleşip ayağa kalktığımızda, hiçbir güç karşımızda duramaz. Birleşik devrimin çağrısıyla Avrupa'da da topyekün devrimci seferberliği başlatıyoruz. Birleştiğimizde neler yapabileceğimizi dosta da düşmana da göstereceğiz."