27 Eylül 2020 Pazar

ABD'de öğrenciler 'polissiz kampüsler' için yürüdü

ABD'de ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylemler hafta sonu da devam etti. Hafta sonu Şikago'da yürüyen binlerce üniversite öğrencisi polise değil öğrencilerin sağlığına yatırım istedi.

ABD'de siyahi George Floyd'un polisler tarafından gözaltına alınırken öldürülmüsiyle başlayan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylemler devam ediyor.

Hafta sonu Şikago kentinde binlerce üniversite öğrencisinin yanı sıra çok sayıda kitle örgütü, "Polisin olmadığı üniversite kampüsleri", "Uzaktan öğrenim ücretlerinin düşürülmesi" ve "Polise değil öğrencilerin mental ve fiziksel sağlığına yatırım yapılması" gibi taleplerle yürüyüş yaptı. Kent merkezindeki yürüyüşe kentteki 8 üniversiteden gençler katıldı.

ALABAMA'DA TRANSLARDAN EŞİTLİK İÇİN EYLEM
Alabama eyaletinin Birmingham kentindeki Kelly Ingram Park'ında toplanan ve çoğunluğu siyah ve beyaz olmayan halklardan translardan oluşan grup "Adaletsizliğe Karşı Yürüyüş" gerçekleştirdi. Red Phoenix gazetesinin haberine göre, Pazar günü gerçekleştirilen eylemde, beyaz olmayan translara yönelik şiddet ve cinayetlerindeki yüksek oranlara dikkat çekildi. Yapılan konuşmalarda "Bizim de ayağa kalkmamız ve sesimizi duyurmamız, ırkçılık karşıtı ulusal hareketin daha büyük bir parçası olmamız gerekiyor" vurgusu öne çıktı.